Když vás večer vzbudí bodavá bolest v patě a při chůzi cítíte, jako by vám do nohy zapíchli drobnou třísku, pravděpodobně máte přesně to, čeho se každý na jaře a v létě bojí – prasklou patu. Není to jen problém nevzhledný, ale hlavně bolestivý a někdy dokonce nebezpečný, pokud se do praskliny dostane infekce. Překvapivě má prasklé paty až 20 % dospělé populace v Česku, mezi nimi často ženy, které nosí sandály, běhají na boso po bytě nebo prostě neměly čas řešit péči o chodidla. No a právě o tom to dnes všechno bude: proč se to vlastně stává, co s tím, co opravdu funguje a co doma rozhodně vyzkoušet. Přihodím pár konkrétních tipů, co mi funguje, i rady podložené zkušenostmi šikovných pedikérek z Brna.
Když se řekne prasklá pata, hodně lidí si hned vybaví suchou, tvrdou kůži a drobné, unavené ruce po škrábání pemzou. Jenže ono to není tak jednoduché. Praskání pat má jasné příčiny a většina z nich je v našem každodenním životě. Největším viníkem je dlouhodobé vysušování kůže – ať už kvůli nevhodné obuvi, nedostatku péče nebo dokonce zdravotním problémům. Překvapivě až polovina lidí, kteří mají praskliny na patách, také trpí nějakou formou ekzému, atopie nebo hormonální nerovnováhy. Důvodem může být i cukrovka, špatný pitný režim nebo práce ve stoje. V extrémnějších případech se na vině podepíše i obezita nebo psoriáza, což jsem třeba netušila, dokud jsem si to neověřila u kožní lékařky. Roli hraje i špatné prokrvení končetin – proto na popraskané paty často trpí starší lidé nebo ty, co málo sportují.
Léty ověřená data potvrzují, že na praskliny na patách jsou „experti" hlavně ti, kteří nosí pouze otevřené boty či sandále, u kterých kůže ztrácí přirozenou vlhkost a chrání ji akorát prašný chodník. A ještě jedna věc: pokud si nevědomky oškrabujete paty příliš agresivně nebo používáte tvrdou pemzu, zaděláváte si na problém s ještě hlubšími prasklinami. Kolikrát na mě volala kamarádka po večerní koupeli a stěžovala si, že se sice snažila, ale prasklinu má větší než předtím. Když to shrnu, prasklá pata není trest za nedbalost, ale logický důsledek kombinace vnějších a vnitřních faktorů.
prasklá pata rozhodně není téma, které by se mělo podceňovat. Zanedbaná prasklina se může zanítit a v nejhorším případě skončit bolestivě i v rukou chirurga. To jen na úvod, proč to mají ženy s láskou k sandálům občas složitější. Stačí však včas zasáhnout a risk se razantně snižuje.
Teď k jádru věci: co když už to pálí a bolí? Úplně zásadní je čistota. Prasklá pata je vlastně otevřená rána, a tak je dezinfekce nejdůležitější krok hned na začátku. Při prvotní péči vždy použiji sterilní fyziologický roztok nebo běžnou heřmánkovou vodu, pokud zrovna není po ruce něco silnějšího. Následují speciální hojivé krémy – nejlepší zkušenost mám s těmi na bázi urey, ideálně 10–30 %. Ta urychlí změkčení kůže a pomůže s regenerací pokožky.
Kdo má po ruce med, kokosový olej nebo bambucké máslo, může vyzkoušet i tyto domácí pomocníky. Funguje i zázvorová koupel nebo směs z obyčejného bílého jogurtu a ovsa, která umí pokožku okamžitě zklidnit. Vždy je ale důležité paty nejprve pořádně umýt (ne horkou, ale vlažnou vodou!), jemně osušit a pak nanášet krém nebo přírodní směs silnější vrstvou. Stačí nohu zabalit do bavlněné ponožky na noc a ráno uvidíte změnu. Neuškodí na noc přelepit prasklinu sterilní náplastí, která zabrání dalšímu zhoršení.
Když je prasklina hlubší nebo krvácí, nesahejte na ni s pemzou! To je častá chyba. Nechejte ji zahojit a místo navštivte pedikérku, případně dermatologa, pokud se stav do dvou týdnů nelepší. Pokud potřebujete úlevu do pár hodin, sáhněte po lékárenských krémech s pantenolem nebo allantoinem – oba zmírní bolest a urychlí hojení. Když nic jiného, vždy zabírá obyčejná měsíčková mast v tenké vrstvě.
Všechny ty krásné domácí recepty z internetu mají něco do sebe, ale je potřeba občas rozlišit, co skutečně zabírá na českou realitu. Tak třeba: klasická koupel v teplé vodě s hrstí mořské soli a trochou olivového oleje změkčí kůži natolik, že následující nanesení krému nebo masky do rána zabere mnohem lépe. Staré dobré sádlo s trochou medu nebo propolisu nenahradí žádný luxusní krém, tvrdí moje babička a já se musím přiznat, že má pravdu – i dnes je to osvědčený záchranář po dlouhém dni v balerínách.
Co rozhodně zkuste?
Velmi dobře působí i aloe vera gel, hlavně pokud je prasklina drobnější - zklidní a zároveň zvlhčí. Na hlubší praskliny můžete zkusit směs z měsíčkového oleje a včelího vosku. Krém vtírejte do „mokrých“ pat ihned po koupeli, aby se vlhkost uzamkla v kůži. Nechte působit alespoň půl hodiny před obutím.
Jenže všechno tohle nefunguje úplně přes noc. Nejlepší efekt je vidět až po několika dnech pravidelné péče. Hodí se zaznamenávat si, která metoda vám zabírá nejlépe – někdo potřebuje silnou dávku urey, jiný sáhne raději po sádle nebo klasické měsíčkové masti.
Domácí přípravky | Vhodnost pro prasklé paty | Tip na použití |
---|---|---|
Kokosový olej | Zmírnění vysušení | Nanést tlustou vrstvu před spaním |
Heřmánkový zábal | Zklidnění podrážděné pokožky | Obklad 10 minut dvakrát týdně |
Bambucké máslo | Regenerace | Ideální do ponožky na noc |
Sádlo + med | Hojení prasklin | Obalit přes noc do potravinářské fólie a ponožky |
Aloe vera gel | Lehké praskliny | Silná vrstva po koupeli, nechat zaschnout |
Pokud se i po týdnu pečlivé domácí péče praskliny nezmenšují, bolí, mokvají nebo dokonce krvácí, je na čase jít za lékařem. Zvlášť platí u lidí s cukrovkou, špatným prokrvením nebo autoimunitními potížemi. Nebojte se obrátit ani na pedikérku – v Brně jich je plno a valná většina má zkušenosti přesně s tímto druhem problému. Umí odstranit ztvrdlou kůži bezpečně, poradí i se šetrným domácím ošetřením a doporučí speciální krémy, na které se v běžné drogerii nedostanete.
Prevence je ale klíč. Řešit prasklou patu až když „to bolí“, je škoda. Co tedy dělat, aby kůže na patách vůbec nepraskala?
Statistika z roku 2024 ukazuje, že ženy, které péči o chodidla věnují aspoň 5 minut týdně, mají riziko silných prasklin až o 70 % nižší. Těm, co zapomínají pít, chybí pohyb nebo mají sedavou práci, pomůže i zvýšení příjmu vitamínu A a E, které udržují pokožku hladkou a vláčnou. Skvělá je taky jemná masáž chodidel před spaním – podporuje prokrvení a zabraňuje tvorbě hrubé kůže.
Myslet na chodidla znamená přemýšlet o sobě v celku. Zdravé paty nejsou samozřejmost, ale výsledek pravidelné péče a trochy osobního pohodlí. Tak co, dáte si večer kokosový zábal? Vaše paty vám to možná do týdne vrátí.