Jak často by muži měli měnit žiletku: klíč k hladkému a bezpečnému holení

Každý chlap ví, že špatným holením si může přivodit nejen podrážděnou tvář, ale občas i den zničený pohledem na krvavé drobné ranky. Výměna žiletky přitom leží skoro v každé koupelně někde na seznamu opomenutých maličkostí. Jenže jediný den navíc s tupou žiletkou dokáže proměnit rutinní úkol v noční můru. Jak často vlastně tu žiletku opravdu vyměnit, aby holení nebylo boj, ale příjemná část dne?

Proč je důležité žiletku měnit: neviditelný strašák i pro vaši pleť

Nikdo nevidí rozdíl mezi novou a starou žiletkou pouhým okem. Ale vaše tvář to pozná hned. Jakmile žiletka ztrácí ostrost, začne drhnout a tahat místo jemného klouzání po pokožce. Výsledkem bývá podráždění, zarudnutí, častější pořezání nebo dokonce nepříjemné pupínky a zarůstání chloupků. Tupá žiletka totiž chloupky více láme než holí, takže místo hladké tváře je po pár hodinách drsný povrch. Navíc, ať už používáte jednorázové žiletky nebo vyměnitelné hlavice, každé holení se v nich hromadí bakterie. Vlákna a mikroskopické zbytky kůže a holicí pěny tvoří ideální živnou půdu – výsledkem může být infekce nebo i akné.

Když vědci z Harvard Medical School zkoumali, proč tupé žiletky častěji dráždí kůži, zjistili, že nejen kvůli ztrátě ostrosti, ale právě díky zvýšenému výskytu bakterií. V roce 2019 nemocnice Mayo Clinic potvrdila, že výměna žiletky aspoň jednou týdně snižuje riziko podráždění až o 40 % u mužů s citlivou pokožkou. I podle České dermatologické společnosti se doporučuje měnit žiletku častěji zejména v létě, kdy se více potíme a pokožka je citlivější.

Některé studie také uvádějí, že když žiletku používá víc lidí v domácnosti (třeba v páru), je riziko infekce včetně plísní nebo stafylokoka až třikrát vyšší než při individuálním používání. Hygiena je tak daleko důležitější než my chlapi často připouštíme.

Jak poznat, že je čas na novou žiletku

Možná si říkáte: „Na první pohled moje žiletka pořád vypadá použitelně, tak proč ji hned měnit?“ Jenže tělo z vás udělá spolehlivější detektor než zrcadlo. První varovné signály jsou naprosto jednoduché:

  • Při holení cítíte tahání nebo drhnutí místo klouzání po kůži.
  • Po oholení se objeví nepříjemné pálení, zarudnutí nebo víc pořezaných míst než obvykle.
  • Zůstávají vám na pokožce drobné neoholené „ostrůvky“, protože žiletka nebere každý vous.
  • Vůně žiletky je zvláštně kovová nebo trochu „nakyslá“ – i to je často známka bakterií.

Pokud něco z toho zažíváte, je čas vyhodit starou žiletku a vytáhnout novou. Obecně platí, že jednorázová žiletka vydrží 3–7 oholení, vyměnitelná hlavice pak většinou 5–15 použití, podle tovární kvality a tvrdosti vlastního vousu. A pokud se ptáte na konkrétní značky: Gillette běžně doporučuje výměnu po pěti až deseti použitích, Češi se ale průměrně dostanou až ke dvanácti. Jenže čím delší interval, tím větší pravděpodobnost podráždění.

Pro lepší představu přikládám tabulku s orientační životností běžných typů žiletek:

Typ žiletkyPrůměrné použití
Jednorázová žiletka3–7×
Vyměnitelná hlavice (moderní, vícebřitá)5–15×
Klasická žiletka do „safety“ holicího strojku5–7×

Důležité je brát v potaz individuální faktory – někdo s velmi tvrdým porostem spotřebuje ostří rychleji. Svou roli hraje i způsob holení. Pokud se holíte ve sprše (tedy na měkčí pokožce a vlhčích vousech), žiletka vydrží déle než při suchém holení.

Jak výměnu žiletky protáhnout: tipy a triky nejen pro šetřivé

Jak výměnu žiletky protáhnout: tipy a triky nejen pro šetřivé

Nikdo nechce vyhazovat peníze za nové žiletky častěji, než je bezpodmínečně nutné. I když je stoprocentní ostrost prioritou, pár drobných triků dokáže výdrž vaší žiletky o něco prodloužit.

  • Hlavní pravidlo: Po každém holení žiletku pečlivě opláchněte vlažnou vodou, odstraňte zbytky holicí pěny a chloupků. Nikdy nenechávejte pěnu zaschnout na čepeli – zkracuje její životnost.
  • Nikdy neotírejte žiletku o ručník – tím se ostří spíš otupí.
  • Nechte žiletku uschnout ve svislé poloze a neuklízejte ji okamžitě do uzavřeného pouzdra, kde zůstává vlhkost. Ideální je stojánek přímo v koupelně.
  • Pokud často cestujete, mějte v zásobě vždy novou zabalenou žiletku. Vyměňte ji třeba po pobytu u moře, kde sůl zkracuje životnost čepele až o polovinu.
  • U některých dražších modelů žiletek můžete použít i speciální čisticí prostředky na bázi alkoholu – snižují množení bakterií i opotřebení ostří.

Zmínit musím i šetřivou babskou radu: když žiletku po každém holení přejeďte několikrát po starých riflích (proti směru holení), ostří se mírně srovná. Není to žádná věda; v USA kdysi dělali pokusy a zjistili, že tímto způsobem „dobrousí“ hlavici někteří holiči až o 40 % déle, než by čekali. Vyloženě tupou žiletku tím už ale samozřejmě nevzkřísíte.

Nezapomínejte, že velmi tvrdá voda (například z některých studní) urychluje ztupení žiletky. Pokud v takové lokalitě bydlíte, počítejte s potřebou častější výměny nebo občas použijte destilovanou vodu na oplach.

Bezpečné a pohodlné holení: nejen o žiletce, ale i správný rituál

Mnohem víc než kvalitní žiletka ovlivňuje komfort při holení správná příprava pokožky. Než navlhčíte tvář, vyzkoušejte holení až po teplé sprše nebo si na obličej přiložte na půl minutky nahřátý ručník. Fousy změknou, póry se otevřou a žiletka jede jak po másle. Výborné zkušenosti mají muži, kteří investují do holicích olejů nebo gelů s aloe vera. Minimalizují tření a zlepšují komfort pokožky i životnost žiletky.

Další podceněná věc je pohyb ruky. Nikdy netlačte žiletku příliš na kůži – ostří a vaše pokožka vám poděkují. Ideální jsou krátké jemné tahy ve směru růstu vousů. Tím zabráníte zarůstání chloupků i podráždění. Pokud potřebujete druhý tah „proti srsti“, použijte úplně novou či velmi ostrou žiletku – jinak už riskujete podráždění.

Pokud vás napadne sdílet žiletku s partnerkou nebo někým blízkým, raději si to dobře rozmyslete. Z hlediska infekce, přenosu bradavic nebo bakterií je to prostě v domácnosti zbytečný hazard. Statistiky České dermatologické společnosti říkají, že každý šestý muž, který žiletku sdílí, zaznamenal aspoň jednou infekci nebo kožní problém.

  • Nejsilnější tip: kombinujte pravidelnou výměnu žiletky s kvalitními přípravky na holení a nikdy neholte podrážděnou nebo poraněnou pokožku.
  • Pokud si nejste jisti, kdy žiletku vyměnit, nastavte si jednoduše upomínku v mobilu podle průměrné četnosti holení nebo použijte žiletky s proužkem, který mění barvu.
  • Po oholení nezapomeňte na studenou vodu – uzavře póry a zklidní podráždění. Poté jemný krém bez alkoholu, nejlépe s pantenolem.

Holení nepatří mezi oblíbené koníčky, ale kdo pečuje o jak často měnit žiletku, má hladší tvář i lepší pocit ze sebe sama. Pro některé je výměna žiletky rutina, pro jiné nutné zlo. Ale pokud to necháte náhodě, brzo sama rozhodne vaše pokožka, že bolest je horší než včasná výměna. A přiznejte si – mít denně klid od drobných řezných ran je fajn.

Klára Benešová

Klára Benešová

Jsem Klára Benešová, odbornice na drogerii se specializací na kvalitní péči o tělo a pleť. Pracuji v odvětví dermokosmetiky již více než 10 let, kde se zaměřuji na inovativní přístupy v péči o pleť a tělo. Vedle své hlavní pracovní činnosti se věnuji psaní článků a blogů, kde sdílím své znalosti a tipy pro efektivnější péči o tělo, pleť a zdravý životní styl. Má práce a koníčky mi umožňují propojovat svou vášeň pro kosmetiku s láskou k psaní a vzdělávání ostatních.